Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!

NOSPR7 marca 2020 roku o godz. 18:00 śląscy kameraliści wraz z Markiem Andryskiem wystąpią w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z repertuarem będącym interesującym połączeniem różnych stylów w ramach cyklu koncertowego „Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!”.

W programie znajdą się: Kwartet smyczkowy h-moll op. 11 Samuela Barbera, Five Tango Sensations na bandoneon i kwartet smyczkowy Astora Piazzolli, a także IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz – najbardziej znany i najczęściej wykonywany spośród jej siedmiu kwartetów smyczkowych. Powstał w 1951 roku w związku z udziałem Bacewicz w konkursie kompozytorskim na kwartet smyczkowy organizowanym w Liège i otrzymał pierwszą nagrodę.

W jednym z wywiadów sama artystka powiedziała: „Kwartet składa się z trzech części, wyzyskane są w nim wszystkie instrumenty, a w melodyce przewija się folklor ludowy”. Badaczka twórczości Grażyny Bacewicz Małgorzata Gąsiorowska, omawiając ten utwór kompozytorki, zaznaczyła: „Miarą powodzenia utworu jest, można tak przypuszczać, owa folklorystyczna nuta czyniąca dzieło mniej abstrakcyjnym, a łatwiejszym w odbiorze niż te kwartety, które swą wysoką rangę zawdzięczają jedynie doskonałości warsztatowej i przemyślanej, logicznej dramaturgii”.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie: http://www.nospr.org.pl/