Polmic - FB

aktualności

Kielce | Koncert na Dzień Kobiet „Nie tylko Beatryce”

FSw6 marca 2020 roku o godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga zaprasza na niezwykły koncert z okazji Dnia Kobiet z udziałem światowej sławy artystów – duetu marimbistów Axoum Duo (Elwira Ślązak i Gabriel Collet).

Rozpocznie koncert Poemat symfoniczny „Beatrice” op. 17 nr 1 Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Martyny Szymczak – uczestniczki programu „Dyrygent – rezydent” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Utrzymany w romantycznej stylistyce utwór skrzy się migotliwymi dźwiękami harfy i sekcji perkusji.

W interpretacji Axoum Duo usłyszymy Koncert na dwie marimby i orkiestrę Gabriela Colleta inspirowany przepięknym wierszem Wisławy Szymborskiej Rozmowa z kamieniem – o którym tak pisano w „Muzyce 21”: „Muzyka jakby rodem z filmu, pełna ciągłych zmian nastrojów, w której nieustający dialog solistów z orkiestrą zachwyca. Utwór składa się z trzech części, ta ostatnia została poprzedzona fantastycznym występem duetu perkusistów, którzy zademonstrowali publiczności, jak znakomicie opanowali grę na marimbie”. Sam wiersz Pukam do drzwi kamienia – to ja. Wpuść mnie usłyszymy w interpretacji Anny Iwasiuty-Dudek – aktorki współpracującej z teatrami dramatycznymi i muzycznymi.

Ponadto zabrzmi Valse triste Jeana Sibeliusa i uwertura-fantazja Piotra Czajkowskiego Romeo i Julia.

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.kielce.com.pl/press/press_06.03.20.html