Polmic - FB

nasze patronaty

Opole | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus gościnnie w Filharmonii Opolskiej

POSISinfonia Iuventus to orkiestra najzdolniejszych absolwentów i studentów uczelni artystycznych, która koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań. 7 marca 2020 roku z pięknym programem odwiedzi Opole.

W sobotę o godz. 18:00 orkiestra pod batutą Marka Wroniszewskiego zaprezentuje koncert pełen kolorów: utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finziego, Witolda Lutosławskiego i Siergieja Prokofiewa. Nie zabraknie ludowych inspiracji, energetycznego dźwięku klarnetu i utworów z wielkiego ekranu. Solistą wieczoru będzie klarnecista Szymon Klima.

Klarnet to instrument o zachwycających możliwościach – ma rozległą skalę, w dolnych rejestrach jest głęboki i nostalgiczny, w wysokich lśni dźwiękiem pełnym blasku. Można też zaprząc go w służbę olśniewającej wirtuozerii i z pewnością potrafi to Szymon Klima należący do najbardziej oryginalnych talentów swojego pokolenia. Kilka lat temu zasłynął niezwykłym projektem „poszerzającym” trwający około 10 minut cykl ciekawych Preludiów tanecznych (1954) Witolda Lutosławskiego o improwizacje na ich kanwie, czego rezultatem były koncerty oraz płyta Lutosławski Retuned (zrealizowana w triu z Adamem Kowalewskim i Piotrem Wyleżołem). Podczas marcowego koncertu zabrzmią w swym oryginalnym kształcie, a artysta przypomni też efektowny, ekspresyjny Koncert klarnetowy (1949), najbardziej dziś znane dzieło z nieco zapomnianej spuścizny płodnego brytyjskiego kompozytora Geralda Finziego. Taneczny, quasi ludowy idiom Preludiów Lutosławskiego dopełni żywiołowy trzeci z Tańców op. 34, które Henryk Mikołaj Górecki skomponował w 1998 roku dla Filharmonii Rybnickiej. Zwieńczeniem wieczoru będzie Suita symfoniczna op. 60 z muzyki do filmu Porucznik Kijé Siergieja Prokofiewa z filmu o tym samym tytule z 1934 roku (reż. Aleksandr Faintsimmer).

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/