Polmic - FB

aktualności

Ewa Szczecińska zaprasza!

PR2W najbliższych odcinkach audycji „Nokturn” i „Nowa Polska”, prowadzonych przez Ewę Szczecińską na antenie Dwójki – Programu 2 Polskiego Radia, 27 i 28 kwietnia 2020 zabrzmią utwory Wojciecha Ziemowita Zycha, a także najnowsza polska muzyka akordeonowa.

27 kwietnia o godz. 23:00 w „Nokturnie” słuchać będziemy nowej muzyki na akordeon skomponowanej specjalne dla polskich akordeonistów-wirtuozów: Macieja Frąckiewicza i Rafała Łuca. Będą to utwory Tomasza Opałki, Cezarego Duchnowskiego, a także zmarłego w 1989 roku nestora polskiej muzyki akordeonowej, Andrzeja Krzanowskiego. Gościem audycji telefonicznie będzie Rafał Łuc, który opowie o pracy nad utworami i o współpracy z kompozytorami. Ponadto w audycji m. in. koncertująca muzyka norweskiego kompozytora Rolfa Wallina.

Celem programu „Nowa Polska” jest popularyzacja muzyki polskiej, a nagraniom i opowieściom o utworach będą towarzyszyć wypowiedzi kompozytorów. Jest to próba wyłonienia arcydzieł polskiej muzyki najnowszej i wprowadzenia ich do zbiorowej, szerokiej świadomości słuchaczy. W roku 2020, jubileuszu 95-lecia Polskiego Radia, szczególnie podkreślony zostanie wkład instytucji w kreowanie życia muzycznego ostatnich dekad. 28 kwietnia kolejny odcinek audycji zostanie wyemitowany wyjątkowo o godz. 21:40. Tematem audycji będzie twórczość Wojciecha Ziemowita Zycha i „symfonia na kwartet perkusyjno-fortepianowy” Różnia, napisana dla zespołu Kwadrofonik i zaprezentowana po raz pierwszy podczas festiwalu „Warszawska jesień”. Czy jest to opus magnum kompozytora? O tym dowiemy się w najbliższych dniach.

Zarówno „Nokturny”, jak i audycje cyklu „Nowa Polska” można odsłuchać na stronie Dwójki: https://www.polskieradio.pl/8/740 oraz https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka/8315,Nowa-Polska