Polmic - FB

aktualności

Tydzień Talentów 2020 w niezwykłej odsłonie!

Centrum PaderewskiegoTegoroczny Festiwal Tydzień Talentów, organizowany przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, i warsztaty z mistrzami będą transmitowane prosto z Dworku Paderewskiego przez Internet w dniach 17–23 maja 2020 roku.

Tydzień Talentów to wydarzenie zapoczątkowane w 1982 roku przez Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, którego spuściznę w 1990 przejęło Centrum Paderewskiego. Ze względu na trwającą epidemię Centrum Paderewskiego postanowiło jednak nie odwoływać cieszącego się wielką popularnością festiwalu. Dzięki nowoczesnym technologiom melomani będą mogli posłuchać doskonałych artystów bez wychodzenia z domu.

Festiwal zainauguruje 17 maja o godz. 18.00 koncert Janusza Olejniczaka i Tomasza Strahla. Koncertujący na najbardziej prestiżowych estradach świata artyści zaprezentują dzieła Fryderyka Chopina w transkrypcji na wiolonczelę i fortepian autorstwa T. Strahla, J. Olejniczaka, K. Michalika, M. Paderewskiego, utwory Georga Friedricha Händla, Franza Schuberta, a także Melodię op. 8 nr 3 Ignacego Jana Paderewskiego w transkrypcji na wiolonczelę i fortepian T. Strahla.

W finale festiwalu 23 maja o godz. 18.00 odbędzie się natomiast koncert flecisty Łukasza Długosza i pianisty Andrzeja Jungiewicza. Jeden z najwybitniejszych polskich flecistów jest propagatorem muzyki najnowszej, zaangażowanym w poszerzanie i wzbogacanie polskiej literatury fletowej. W interpretacji muzyków usłyszymy więc przede wszystkim kompozycje polskich twórców: Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Tadeusza Szeligowskiego, Wojciecha Kilara. Zabrzmią także utwory na flet i fortepian Felixa Mendelssohna, Sergiusza Rachmaninowa i Theobalda Böhma.

Światowej sławy artyści-pedagodzy nagrają również cykl warsztatów pianistycznych, wiolonczelowych i fletowych, skierowanych do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, które publikowane będą w Internecie w dniach 18–22 maja.

Emisje wydarzeń dostępne będą na stronie internetowej instytucji i na jej profilach w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube).