Polmic - FB

aktualności

Bacewicz i Szostakowicz kameralnie z Karłowicz Quartet

FSzKwartetów dwojga wielkich kompozytorów wysłuchamy 24 maja 2020 roku o godz. 19:00 podczas koncertu online Karłowicz Quartet na kanałach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w serwisach Facebook i YouTube.

Karłowicz Quartet powstał w 2017 roku. W skład zespołu wchodzą absolwentki najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Swoje doświadczenie kameralne doskonaliły pod kierunkiem wybitnych kameralistów z takich zespołów, jak Royal String Quartet, Scharoun Ensemble, Apollon Musagete Quartett, Kwartet Śląski, Kwartet Wilanów, Alban Berg Quartet, Altenberg Trio. Jako członkinie orkiestry aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują utwory Grażyny Bacewicz i Dymitra Szostakowicza.

Grażyna Bacewicz szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe. IV Kwartet smyczkowy to najbardziej znany i najczęściej wykonywany spośród siedmiu kwartetów smyczkowych kompozytorki. Napisany został w 1951 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich, który wystosował do swych członków zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie kompozytorskim na kwartet smyczkowy organizowanym w Liège w Belgii. Utwór Bacewicz, przesłany tam pod godłem „1951”, otrzymał pierwszą nagrodę. VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza (1960) ma wyjątkowo osobisty, wręcz autobiograficzny charakter. Dzieło powstało w zaledwie trzy dni, a wielbiciele twórczości kompozytora bez trudu rozpoznają w utworze szereg muzycznych autocytatów z wcześniejszych kompozycji. Jest w tym kwartecie obecny także muzyczny podpis Szostakowicza, czyli dźwięki D-Es-C-H. O samym utworze Szostakowicz pisał w jednym z listów tak: „Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, to nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem takowy skomponować. Można by na jego okładce napisać: Poświęcony pamięci autora tego kwartetu”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB