Polmic - FB

ze świata

Jakub Polaczyk zwycięzcą American Prize in Composition 2020

PolaczykJakub Polaczyk, kompozytor polski zamieszkały w Nowym Jorku, otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie American Prize in Composition w kategorii instrumentalna muzyka kameralna za kompozycję OJIBBEWAY.

The American Prize in Composition to seria nowych krajowych konkursów muzycznych zapewniających międzynarodowe uznanie i nagrody pieniężne. Nagrody przyznawane są każdego roku w Stanach Zjednoczonych na poziomie szkolnym i zawodowym. Konkurs The American Prize in Composition powstał w 2009 roku jest zarządzany przez Hat City Music Theater, Inc., organizację non-profit z siedzibą w Danbury w stanie Connecticut. Konkurs jest otwarty dla wszystkich obywateli USA, mieszkających w tym kraju lub za granicą, a także dla innych osób mieszkających, pracujących i / lub studiujących w Stanach Zjednoczonych.

9 czerwca David Katz – główny sędzia Amerykańskiej Nagrody National Nonprofit Competitions in the Performing Arts – ogłosił zwycięzców i zdobywców wyróżnień tegorocznej edycji w kategorii „Kompozycja. Instrumentalna muzyka kameralna”. Jakub Polaczyk pierwszą nagrodę w konkursie American Prize za utwór OJIBBEWAY w kategorii kameralnych utworów instrumentalnych. Premiera utworu odbyła się w Polsce podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w 2019 roku. Kompozycję inspirowaną obrazami Georga Catlina wykonało w Krakowie trio w składzie: Andrea Biagini, Cesare Chiacciaretta i Fausto Bongelli.

Jakub Polaczyk jest laureatem rozmaitych nagród i stypendiów. Obecnie wykłada w The New York Conservatory of Music, a od 2018 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele” w Nowym Jorku. Związany jest również z organizacją IMONY jako kompozytor i aranżer oraz z Teatrem Polskim w USA. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Carnegie Mellon University.