Polmic - FB

ze świata

Zygmunt Krauze wyróżniony francuską Nagrodą Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019 / 2020

KrauzeFrancuskie Stowarzyszenie Zawodowe Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca (Syndicat de la critique théâtre, danse et musique) przyznało tegoroczną Nagrodę za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale) Zygmuntowi Krauze, za jego III Koncert fortepianowy „Okruchy pamięci”.

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Utwór, zamówiony przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Instytut Adama Mickiewicza, Orchestre national de Metz oraz Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach programów Polska Music i POLSKA 100, miał swoją premierę światową na koncercie inaugurującym zeszłoroczną „Warszawską Jesień”, z kompozytorem w roli solisty oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Wilsona Hermanto. Premiera francuska dzieła miała miejsce w styczniu 2020 w l'Arsenal Metz z rezydującą tam Orchestre national de Metz, również z Zygmuntem Krauze i Wilsonem Hermanto. Partnerami projektu były również Instytut Polski w Paryżu oraz Instytut Francuski w Warszawie. W składzie orkiestry III Koncertu fortepianowego Krauze znalazły się cztery Veme – nowe instrumenty perkusyjne koncepcji francuskiego muzyka i kompozytora Dominique Delahoche, powstałe we współpracy między Orchestre national de Metz oraz politechniką Arts et Métiers Metz.

„To dla mnie wielka przyjemność zostać uhonorowanym po raz drugi przez francuskich krytyków tą nagrodą. Cieszę się, że moje dzieła są nadal tak cenione we Francji, z którą związana jest ważna część mojej twórczej drogi” – powiedział Zygmunt Krauze. Wcześniej, w sezonie 2011 / 2012 tę prestiżową nagrodę otrzymała opera Polieukt kompozytora. Krauze przez ponad dekadę żył w Paryżu, gdzie zarówno tworzył swoje kompozycje jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej. W latach 70-tych XX wieku Pierre Boulez zaprosił polskiego kompozytora do pełnienia funkcji doradcy artystycznego Institut de Recherche et Coordination Acoustique Musique (IRCAM).

Nagranie z premiery dostępne będzie na płycie Kronika 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Planowane jest również nagranie studyjne dzieła.

Więcej informacji i pełna lista Prix de la Critique – na stronie https://associationcritiquetmd.com