Polmic - FB

aktualności

„Hommage a Penderecki” z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu"

FK28 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury. Projekt zatytułowany „Hommage a Krzysztof Penderecki” powstał pod wpływem dwóch wydarzeń: śmierci mistrza Pendereckiego oraz trwającej obecnie pandemii koronawirusa.

W wydarzeniu biorą udział muzycy grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz perkusiści współpracujący z instytucją. Całość poprowadzi Ryszard Haba – pierwszy kotlista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group i pomysłodawca „Spotkań z muzyką perkusyjną", realizowanych w Filharmonii Krakowskiej od ponad dekady.

Koncert otworzą Trzy utwory w dawnym stylu, oryginalnie napisane na kwintet smyczkowy, tym razem jednak zaprezentowane w niezwykłej obsadzie: trzech kompletów dzwonków orkiestrowych, wibrafonu i pięciooktawowej marimby (aranżacja Ryszarda Haby). Pieśń Cherubinów Pendereckiego, pierwotnie przeznaczona na chór mieszany, wykonana zaś będzie na gongach birmańskich i jawajskich, dzwonkach symfonicznych, marimbach, wibrafonach oraz krotalach. W sumie dwanaście głosów ludzkich zastąpionych zostało 12 perkusyjnymi instrumentami melodycznymi. Trzeci z prezentowanych utworów, Capriccio per Tubaphone e strumenti percussione, skomponowany został przez Ryszarda Habę pod wpływem muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz wymyślonego przez niego nowego instrumentu – tubafonu. „W Capriccio poza tubafonami mojej konstrukcji (Haba-Percussion), pojawią się też tubafony z membranami (również mojego pomysłu i wykonania). Pod wpływem pandemii koronawirusa postanowiłem użyć ogromnych chińskich bębnów i wielu azjatyckich instrumentów, takich jak: atarigane, china cymbals A2, tam-tamy z Wu-Han oraz wielu innych. Capriccio zawiera dużą kadencję graną jednocześnie na dwóch kompletach tubafonów” – zaznacza kompozytor.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej do końca jubileuszowego 75. sezonu artystycznego oraz w miesiącach wakacyjnych. W serii znajdzie się osiem wydarzeń koncertowych, które odbędą się na przestrzeni czterech miesięcy: od czerwca do września włącznie. Każdorazowa emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji.

Małgorzata Koch-Butryn