Polmic - FB

relations and reviews

Alexander Kalischewski – międzynarodowe sukcesy wokalne 14-latka

Kalischewski AlexanderAlexander Kalischewski zdobył 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Grand Prize Virtuoso” w Londynie (luty 2020) i otrzymał zaproszenie do udziału w koncercie laureatów w Elgar Room Royal Albert Hall we wrześniu br.

W prezentowanym programie znalazły się Minnelied Franza Schuberta, Funiculi funicula Luigiego Denzy oraz znany utwór Puttin on the Ritz Irvinga Berlina. Alexander został także zakwalifikowany do udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Melos” w Rzymie w maju. Z uwagi na pandemię koronawirusa uczestników zobligowano do przesłania nagrań video ze swoimi interpretacjami. Alexander nagrał ponownie wymienione wcześniej utwory oraz pieśń Johannesa Brahmsa Erlaube mir feins Mädchen, jak również romans Michaiła Jakowlewa Zimnij wieczier i otrzymał 1. miejsce w swojej grupie wiekowej. Na podobnych warunkach możliwy okazał się udział w IV Quebec Classical Music Competition w Kanadzie, gdzie pomimo braku podziału na kategorie, pośród 200 uczestników z całego świata, Alexandrowi przyznano wyróżnienie, po czterech znakomitych pianistach z Kanady, Chin i USA. Młody wokalista przedstawił tu do oceny m.in. arię starowłoską Giacoma Carissimiego Vittoria, vittoria. Czerwcowe sukcesy natomiast, to 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Muse” w Atenach oraz 2. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie, o których zadecydowały dodatkowo interpretacje pieśni Antonína Dvořáka Kdyz mne stara matka z cyklu Pieśni cygańskich op. 55, a także Chochlika Stanisława Moniuszki.

Alexander Kalischewski jest uczniem dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Przy fortepianie podczas zmagań konkursowych towarzyszy mu zawsze mgr Romuald Kalischewski.

Pomimo młodego wieku, Alexander występował w wielu koncertach charytatywnych na rzecz dzieci z hospicjów czy dzieci uchodźców pozostających bez opiekunów w Berlinie, Düsseldorfie, Schwäbisch Hall, ale także w międzynarodowych Schubertiadach organizowanych przez Akademię Sztuki w Szczecinie.

Ponadto koncertował w roli solisty z Chórem Dziecięcym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i orkiestrami Uecker-Randow-Sinfoniés oraz Preußisches Kammerorchester Prenzlau pod batutą m.in. Ursa-Michaela Theusa i prof. Dariusza Dyczewskiego.