Polmic - FB

ze świata

Premiera miniatury filmowej „Pieśń Roksany” w Opera Ballet Vlaanderen

Piesn Roksany26 czerwca 2020 roku odbyła się premiera online miniatury filmowej Pieśń Roksany (Roxana’s Song) w reżyserii Krystiana Lady zainspirowana arią z opery Karola Szymanowskiego Król Roger. Polski reżyser operowy został zaproszony do stworzenia miniatury dla Opera Ballet Vlaanderen (Opery i Baletu Flamandzkiego) w ramach projektu #verbeeldingleeft (#wyobraźniażyje).

Opera Ballet Vlaanderen jest najlepszym teatrem operowym roku zdaniem jury International Opera Awards (zwanych Operowymi Oskarami). W odpowiedzi na konieczność czasowego zamknięcia teatru w związku z zagrożeniem epidemiologicznym Opera Ballet Vlaanderen zaprosiła 15 międzynarodowych artystów do stworzenia miniatur filmowych we współpracy z zespołem baletu, chórem i orkiestrą opery. W ramach alternatywnego sezonu online co dwa tygodnie prezentowane jest nowe video na stronie internetowej, jak również w mediach społecznościowych opery. Obok wiodących międzynarodowych choreografów, jak Sidi Larbi Cherkaoui i Alain Platel, do współpracy zaproszono również Krystiana Ladę.

Wśród artystów zaangażowanych w ten projekt znalazły się Polki na stałe mieszkające za granicą: kompozytorka Katarzyna Głowicka i sopranistka Dagmara Dobrowolska. Udzial w przedsięwzięciu wziął również australijski tancerz z zespołu baletu w Antwerpii, Aaron Shaw. „To aranżacja arii Roksany na czas epidemii. Ze względu na ograniczenie dopuszczalnej ilości muzyków obecnych w trakcie nagrania, mogłam wykorzystać jedynie dwa instrumenty i jeden głos. Gdy Krystian opowiedział mi o jego koncepcji, w której Roksana jest bachantką inspirującą głównego bohatera do duchowej przemiany, od razu pomyślałam o flecie i oboju. Dźwięk tych instrumentów silnie związany jest z tradycją kultu boga dzikiej natury” – wyjaśnia Głowicka.

Filmowa miniatura Pieśń Roksany dostępna będzie do końca roku na stronie internetowej opery i w jej mediach społecznościowych: https://www.youtube.com/watch?v=rKbMs5a12Kk&feature=emb_logo