Polmic - FB

aktualności

Warszawa | 4. WarszeMuzik

WarszeMuzikW ramach czwartej edycji WarszeMuzik w dniach 1–29 sierpnia 2020 powrócimy do wędrówek po przedwojennych kamienicach w warszawskiej dzielnicy Wola. Odwiedzimy kamienicę przy ul. Chłodnej 20 („Pod zegarem”), dom Mieczysława Wajnberga przy ul. Żelaznej 66, muzyka kameralna zabrzmi także w ostańcu przy ul. Chłodnej 41.

W 2020 roku repertuar poszerzy się o kolejne znakomite postaci międzywojnia oraz o nowe muzyczne konteksty. Po raz pierwszy w kamienicach zabrzmi muzyka Józefa Kofflera, bodaj pierwszego w Polsce entuzjasty techniki dodekafonicznej. Z Warszawą wiązała go aktywna działalność w Zarządzie Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. Podczas koncertu inauguracyjnego Hashtag Strings wykona Trio smyczkowe kompozytora, którego życie brutalnie przerwała druga wojna światowa. Podczas tegoż koncertu poznamy także twórczość kompozytora-rezydenta przy tegorocznej edycji festiwalu – Yaira Klartaga, który muzyczną „archeologię” połączy ze współczesnością. Half Tiger, Half Poet na skrzypce solo zabrzmi z okna w symbolicznym nawiązaniu do postaci najwybitniejszego poety getta warszawskiego – Władysława Szlengla, którego dom przy ul. Waliców 14 do dziś jest świadkiem historii.

Na zakończenie Festiwalu w Muzeum POLIN muzycy Hashtag Ensemble prawykonają kompozycję Voglio e non vorrei Yaira Klartaga, w której kompozytor podnosi temat „pracy pamięci”, odnosząc się do historii własnego dziadka, przedwojennego chórzysty Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Po raz drugi w ramach podwórkowych koncertów WarszeMuzik zabrzmi muzyka Franza Schuberta, pierwszego kompozytora w historii muzyki klasycznej, który blisko współpracował z synagogą i pisał muzykę liturgiczną do hebrajskich tekstów. Wielkim miłośnikiem muzyki Schuberta był także patron festiwalu WarszeMuzik – Mieczysław Wajnberg. Od pierwszego koncertu w 2017 roku, festiwalowi towarzyszy także muzyka Władysława Szpilmana. Twórczość tych kompozytorów dzisiaj przekonuje nas o głębokiej polskiej tożsamości tak wielu Żydów z Dzielnicy Północnej, utraconych, wybitnych postaci kultury i sztuki.

Ze względu na trwającą pandemię, mimo narzuconego dystansu, będzie można posłuchać muzyki z balkonów, okien i klatek schodowych.

Szczegółowy program – na stronie http://warszemuzik.org/pl/program