Polmic - FB

aktualności

Kąśna Dolna | Uroczystości jubileuszowe z okazji 30-lecia Centrum Paderewskiego

Centrum PaderewskiegoPodczas uroczystości jubileuszowych z okazji 30-lecia Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w dniach 24–26 lipca 2020 odbędą się wyjątkowe wydarzenia podsumowujące dorobek działalności instytucji.

Wojewódzka Rada Narodowa w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia instytucji upowszechniania kultury muzycznej pod nazwą Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna 28 lutego 1990 roku. Instytucji powierzono majątek w postaci dworu i otaczającego go parku. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – dziś instytucja współprowadzona przez Powiat Tarnowski i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest jednym z najciekawszych ośrodków kulturalnych w skali kraju, cieszącym się sympatią melomanów i sentymentem artystów.

Inauguracją obchodów, a zarazem kluczowym ich momentem będzie zaplanowana na 24 lipca Gala Trzech Dekad z udziałem sław polskiej kameralistyki, związanych z Kąśną od zarania. Na estradzie kąśnieńskiej wystąpią Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz i Robert Morawski, którzy zaprezentują m. in. utwory Henryka Wieniawskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 25 lipca na melomanów czeka spotkanie z Waldemarem Malickim, który wykona program zatytułowany „Historia Muzyki według Waldemara Malickiego”; pianiście towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy. Finał jubileuszu to występ austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, laureata II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncerty rozpoczną się o godz. 18.00.

Tegoroczny jubileusz stał się ponadto wdzięcznym pretekstem to wydania płyty Reminiscencje. Występujący na niej muzycy koncertowali w Kąśnej wielokrotnie, stając się przyjaciółmi Centrum. Na płycie znalazły się utwory Paderewskiego, Chopina, Paganiniego i Montiego w interpretacji Piotra Pławnera, Mariusza Patyry, Tomasza Strahla, Roberta Morawskiego i Klaudiusza Barana.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.centrumpaderewskiego.pl/