Polmic - FB

nasze patronaty

Lusławice | Festiwal Emanacje 2020 – Atom String Quartet

EmanacjeAtom String Quartet, jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce, wystąpi 16 sierpnia 2020 w ramach 8. Festiwalu Muzyki Emanacje w Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach.

Krzysztof Penderecki zdobył sławę jako bezkompromisowy awangardzista, by potem w równie bezkompromisowy sposób zwrócić się do tradycji. Przez lata nie bał się spotkań i konfrontacji z nowymi zjawiskami w kulturze. Kompozytor przechodził w swojej karierze okres fascynacji muzyką z gatunku free jazz: „Pamiętam, że na przełomie lat 60. i 70. spotkałem się z Frankiem Zappą, który bardzo lubił moją muzykę i długo wypytywał mnie o techniki komponowania. Mniej więcej w tamtym okresie napisałem także utwór jazzowy, którym dyrygowałem na Festiwalu Donaueschingen”. W 1971 ukazał się album koncertowy Pendereckiego, Dona Cherry’ego i The New Eternal Rhythm Orchestra – Actions, wyprodukowany przez legendarnego Joachima Ernsta Berendta, a nagrany podczas festiwalu w Donaueschingen.

Penderecki nieustannie inspiruje kolejne generacje artystów. W 2013 w muzyce polskiego kompozytora Piotr Orzechowski – Pianohooligan odnalazł zagubionego ducha jazzu. Po twórczość Krzysztofa Pendereckiego sięgnął również w 2019 Atom String Quartet. W lusławickim Arboretum zabrzmią utwory kameralne i solowe z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, przeplatane Trzema utworami w dawnym stylu, które kompozytor stworzył z fragmentów swojej muzyki filmowej do kultowego Rękopisu znalezionego z Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. Capriccio na tubę solo zostało w interpretacji kwartetu rozbudowane, a ton jazzujący znacznie oddala utwór od oryginału. Równie radykalną oprawę, nieco humorystyczną, pełną dysonansów miło drażniących ucho otrzymały w interpretacji zespołu Trzy miniatury na klarnet i fortepian. Najbliższe pierwowzoru są Trzy utwory w dawnym stylu, które rozpoczynają się zawsze cytatem oryginału.

Michał Kluza

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stroniewww.emanacje.pl