Polmic - FB

aktualności

Łódź | Fortepiany Wolności – „Przygody Misia Colargola” i „Dracula”

FWW roku bieżącym mija 75. rocznica utworzenia powojennego polskiego przemysłu i szkolnictwa filmowego. Dwa najbliższe recitale w ramach cyklu „Fortepiany Wolności” w Łodzi będą dedykowane muzyce filmowej. Witold Janiak przypomni bajkowe i baśniowe melodie 12 września 2020 przy Pasażu Schillera o godz. 12.30. Adam Kośmieja sięgnie po interpretacje najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez Polaków 13 września o godz. 16.00 na terenie Fuzji.

Projekt, w którym kameralne fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 roku. Udział w koncertach wrześniowych w ramach cyklu wezmą pianiści związani z Łodzią i Bydgoszczą.

Kompozytor, pianista i organista Witold Janiak wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do musicalu Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba. Adam Kośmieja to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Po studiach w Polsce ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

12 września Witold Janiak zaprezentuje utwory Piotra Hertla, Andrzeja Korzyńskiego i innych, m. in. z bajek Miś Uszatek, Przygody misia Colargola i Akademia Pana Kleksa. Organizatorzy zapraszają całe rodziny. To będzie pyszna zabawa. W niedzielę 13 września Adam Kośmieja wykona słynne filmowe utwory skomponowane przez Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/Fortepianywolnosci/