Polmic - FB

aktualności

Łomża | Klaudiusz Baran prawykona Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego

FL15 października 2020 o godz. 18.30 w Centrum Kultury w Łomży po raz pierwszy zabrzmi Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego. Partię solową wykona znakomity akordeonista Klaudiusz Baran.

Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową jest wersją Koncertu na organy i orkiestrę smyczkową Łukaszewskiego z 1996 roku. Utwór składa się z trzech kontrastujących części, z których, jak zauważa sam kompozytor, części skrajne dają możliwość ukazania wirtuozerii wykonawczej solisty, środkowa natomiast oparta jest na kantylenowej melodii Exsultet, którą Łukaszewski usłyszał podczas liturgii Triduum Paschalnego w Katedrze Notre-Dame w Rouen w wykonaniu arcybiskupa Josepha Duvala.

Muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi tego wieczoru Huba Hollókői, laureat I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Muzyki Współczesnej Giancarlo Facchinetti w Brescii. Partię solową wykona Klaudiusz Baran – akordeonista, który ze swobodą porusza się po różnorodnym repertuarze, a jego interpretacje muzyki najnowszej wzbudzają szczególne uznanie. Artysta ma na koncie prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji.

Paweł Łukaszewski jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich kompozytorów, dziesięciokrotnym zdobywcą nagrody muzycznej „Fryderyk”. Jego twórczość zyskała znaczącą pozycję w Europie, USA i Kanadzie. Utwory Łukaszewskiego są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne m.in. z Londynu i Cambridge.

Maryla Zając

Informacja o biletach – na stronie www.filharmonia.lomza.pl