Polmic - FB

nasze projekty

www.droba.polmic.pl – nowy portal poświęcony teoretykowi i krytykowi muzycznemu Krzysztofowi Drobie

Kultura_w_sieci_2020_300Z inicjatywy członków komisji programowej MFMW „Warszawska Jesień”, dzięki staraniom Związku Kompozytorów Polskich i uruchomionemu po wybuchu pandemii COVID-19 programowi MKiDN „Kultura w sieci”, w ramach serwisu Polmic.pl został zbudowany i otwarty nowy portal, po raz pierwszy poświęcony teoretykowi i krytykowi muzycznemu: Krzysztofowi Drobie – www.droba.polmic.pl.

Pierwszy publiczny pokaz strony odbył się podczas 49. Konferencji Muzykologicznej Związku Kompozytorów Polskich 26 października 2020 na platformie wirtualnej organizatora konferencji – Akademii Muzycznej w Krakowie. Prezentacja – tak jak cała konferencja – transmitowana była w czasie rzeczywistym na otwartym kanale Vimeo.

Jest tu bogactwo materiałów i wielka różnorodność - można poczytać, posłuchać nagrań: audycji radiowych, prywatnych wspomnień, ciekawej muzyki w świetnych wykonaniach, są zdjęcia i minifilmiki do oglądania, dzięki którym można się poczuć jak na spotkaniu wspominkowym. Jest troszkę najnowszej historii naszego muzycznego życia. Z Krzysztofem Drobą nie trzeba się zgadzać. Na pewno była to (lub jest?) postać, z którą warto dyskutować - choćby w myślach, we własnym fotelu.

Związek Kompozytorów Polskich serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, których pomoc i zaangażowanie pomogły w realizacji projektu, a przede wszystkim:

• Kancelarii Prezydenta Republiki Litwy – za udostępnienie fotografii z uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych;
• Kolegom z Litewskiego Związku Kompozytorów, a w szczególności PP. Rucie Stanevičiūtė, Onutė Narbutaitė, Vytautasowi Landsbergisowi oraz Feliksowi Bajorasowi – za nieocenioną pomoc w udokumentowaniu działań Krzysztofa Droby związanych z muzyką litewską oraz cenne wspomnienia;
• Ekspertom w osobach prof. prof. Teresy Maleckiej i Eugeniusza Knapika – za wsparcie; • PP. Ewie Jensen, Marii Wiktorii Hübner, Kazimierzowi Płoskoniowi – za udostępnienie materiałów zdjęciowych;
• Kompozytorom, wykonawcom oraz Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu – za zgodę na udostępnienie nagrań utworów dedykowanych Krzysztofowi Drobie;
• wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swymi wspomnieniami o Krzysztofie Drobie.

Szczególnie jesteśmy wdzięczni Panu Bogusławowi Drobie, Bratu Krzysztofa Droby – za życzliwość, podzielenie się wspomnieniami oraz udostępnienie materiałów z archiwum rodzinnego.

Partnerzy projektu: Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Litewski Związek Kompozytorów i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Więcej o budowie portalu w zakładce "O projekcie".