Polmic - FB

aktualności

XLIV Koncert Towarzyski online „Tadeusz Zieliński in memoriam”

Dwór Artusa17 listopada 2020 roku o godz. 17.30 na Facebook i YouTube Dworu Artusa odbędzie się bezpłatna transmisja online koncertu „Tadeusz Zieliński in memoriam” dedykowanego zmarłemu 10 lat temu znakomitemu klarneciście. To będzie kolejne wydarzenie w Dworze Artusa w ramach cyklu „In memoriam” poświęconego pamięci osób, które działały na rzecz rozwoju kultury w Toruniu.

Tadeusz Zieliński – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (filia w Bydgoszczy) w klasie prof. Zdzisława Kulaka – był utalentowanym klarnecistą, współpracującym z wieloma instytucjami kultury w regionie oraz długoletnim nauczycielem klasy klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Pracował w Operze i Operetce w Bydgoszczy, w Filharmonii Pomorskiej, z którą związany był do końca. Pomimo bogatej działalności koncertowej Tadeusz Zieliński z wielkimi sukcesami zajmował się działalnością pedagogiczną. W toruńskiej szkole muzycznej pracował przez trzydzieści trzy lata. Wykształcił wielu znakomitych klarnecistów, którzy obecnie grają w orkiestrach symfonicznych i kameralnych na całym świecie.

Podczas listopadowego wieczoru usłyszymy utwory przeznaczone na klarnet solo, na klarnet z fortepianem oraz kwintetem smyczkowym. Wśród klarnecistów pojawią się uczniowie Tadeusza Zielińskiego, a nawet uczniowie Jego uczniów. W wykonaniu znakomitych artystów usłyszymy Koncert na klarnet i kwintet smyczkowy Magdaleny Cynk, Etiudę flisaczą Michała Ossowskiego, a także utwory Carla Marii von Webera Roberta Schumanna i Francisa Poulenca.

Dodatkowe informacje – na stronie https://artus.torun.pl/wydarzenia/