Polmic - FB

aktualności

Kompozycja dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – II Koncert na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej

FWMŚwiatowa prapremiera II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej w wykonaniu flecistki Agaty Igras i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego odbędzie się 20 listopada 2020 o godz. 19.00 w wersji online dostępnej na kanale YouTube Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert jest dziełem o klasycznej trzyczęściowej budowie. Utwór, według wskazań kompozytorki, może być wykonywany zarówno z orkiestrą, jak i w obsadzie pojedynczej, co podkreśla jego intymny charakter.

Część pierwsza nawiązuje nastrojem do bliskowschodniej mistyki: twórczyni odwołuje się do symboliki liczb i dźwięków, buduje alchemiczną łamigłówkę do rozszyfrowania dla uważnych słuchaczy, ale również tworzy dramatyczną i po prostu piękną, zmysłową, pełną uważności na barwy poszczególnych instrumentów dźwiękową przestrzeń. Drugie ogniwo, niczym w klasycznych i romantycznych koncertach, jest liryczne i kantylenowe. Partię solową wykonuje flet altowy o niskim, ciepłym, aksamitnym brzmieniu, bliskim głosowi ludzkiemu. W tej części solistce towarzyszy jedynie harfa i smyczki – zamysłem kompozytorki było, aby ogniwo to mogło funkcjonować jako niezależna, kameralna miniatura instrumentalna, w której „na pierwszy plan wysuwa się jeden z najstarszych i najbardziej ukochanych przez melomanów duetów – flet oraz harfa”. Najbardziej ptasi z instrumentów króluje w części trzeciej, finałowej: partia solowa została napisana tak, aby wyeksponować wirtuozerię.

Magdalena Tokajuk

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/kompozycja-dla-filharmonii-ii-koncert-fletowy-na-flet-i-orkiestre-marty-ptaszynskiej/#