Polmic - FB

aktualności

Wieniawski znów w Bazarze

Wieniawski.pl26 listopada 2020 o godz. 20.00 Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zaprasza na wyjątkowy recital online na kanale YouTube z serii „Wieniawski znów w Bazarze”, na którym wystąpią skrzypek Piotr Pławner, pianista Piotr Sałajczyk i Kwartet Śląski.

Sam patron Towarzystwa występował wielokrotnie w Poznaniu, a wieczory z jego udziałem cieszyły się wielkim powodzeniem i były każdorazowo artystycznym sukcesem. Wiele z tych koncertów odbyło się Sali Białej w Bazarze Poznańskim, która nadal istnieje, chociaż w nieco innym kształcie.

26 listopada w Bazarze wystąpi Piotr Pławner – zwycięzca (ex aequo) 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (1991), który, jak dawniej Henryk Wieniawski, spotka się na estradzie z innymi wykonawcami. Wspólnie z Pławnerem pomuzykują: Piotr Sałajczyk – obecnie „najgorętsze" nazwisko w polskiej pianistyce – oraz znakomity Kwartet Śląski.

Artyści wykonają program nawiązujący do recitali XIX-wiecznych. Usłyszymy rzadko wykonywane arcydzieła kameralistyki oraz utwory na skrzypce solo, fortepian solo oraz na kwartet. Program dzieli recital na dwie części: solistyczną i zespołową. W części pierwszej Piotr Sałajczyk wykona dwie miniatury z cyklu Róże i ciernie op. 13 Juliusza Zarębskiego, a Piotr Pławner – solowe kaprysy Grażyny Bacewicz. Rok 2020 przyniósł muzycznemu światu wiele strat, a jedna z nich, wyjątkowo bolesna, wiąże się z odejściem 29. marca Krzysztofa Pendereckiego. Upamiętniając postać tego wybitnego twórcy, członkowie Kwartetu Śląskiego wykonają jego IV Kwartet smyczkowy.

Katarzyna Kułagowska Silva

Więcej – na stronie https://www.wieniawski.pl/