Polmic - FB

ze świata

Jakub Szafrański zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozytorskiego "AERCO: My first 50 years"!

Jakub SzafranskiKompozytor młodego pokolenia Jakub Szafrański został laureatem międzynarodowego konkursu kompozytorskiego "AERCO: My first 50 years", do którego zgłoszonych zostało ponad 200 prac. Polak otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii utworów na chór ośmiogłosowy za kompozycję Waterfall na dwa soprany, dwa alty, dwa tenory i dwa barytony do słów Henry'ego Vaughana (1621-1695).

Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 2000 EUR, utwór Szafrańskiego zostanie wydany przez Hal Leonard Europe, a jego prawykonania dokona uznany brytyjski zespół wokalny Voces8. Konkurs AERCO (Associazione Emiliano Romagnola Cori) w Bolonii poświęcony jest promowaniu muzyki chóralnej a cappella. Tegoroczne jury konkursowe składało się z światowej sławy dyrygentów i kompozytorów chóralnych z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Łotwy i Filipin. Przewodniczył mu Philip Lawson, brytyjski kompozytor i aranżer, zdobywca nagrody Grammy, były członek zespołu King’s Singers.

Jakub Szafrański (ur. 1988) jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku uzyskał dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Ryszarda Zimaka, a dwa lata później dyplom z kompozycji pod kierunkiem prof. Pawła Łukaszewskiego. Jako aktywny dyrygent chóralny, w działalności kompozytorskiej skupia się na muzyce na chór a cappella, głównie do tekstów liturgicznych i religijnych. Jest także autorem opracowań chóralnych wielu pieśni oraz autorem rekonstrukcji Missa pro defunctis J.A. Maklakiewicza. Do jego sukcesów należy I nagroda na 57. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2016) oraz kilka innych nagród na konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą. Jego utwory wykonywane były przez czołowe polskie i zagraniczne zespoły, w tym Orkiestrę Muzyki Nowej, sekstet wokalny proMODERN, Poznański Chór Kameralny, Chór Trinity College Cambridge, Kammerchor Hannover i Janua Muzika z Wilna. Z okazji 60. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Jakub Szafrański napisał utwór Karpaty na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich.

ZOBACZ: Ogłoszenie wyników konkursu przez Phillipa Lawsona