Polmic - FB

aktualności

Filharmonia Świętokrzyska: Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę

FilharmoniaFilharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga – w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” – dokonała nagrań audiowizualnych utworów polskich kompozytorów, które w ostatnich latach Filharmonia zamówiła bądź wykonała premierowo. Zrealizowane nagrania dostępne są na kanale YouTube Filharmonii Świętokrzyskiej.

W ramach zadania „Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę” nagrane zostały: Aistheticos na saksofon, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty, Gniew wiatru na saksofon i orkiestrę Bartosza Kowalskiego, Symfonia koncertująca na perkusję i orkiestrę Ignacego Zalewskiego, oraz Koncert na flet, fortepian i orkiestrę Mikołaja Majkusiaka.

Wykonawcami utworów są uznani soliści: perkusista Leszek Lorent, saksofoniści Paweł Gusnar i Bartosz Duś, flecistka Anna Karpowicz oraz pianiści Marek Bracha i Magdalena Duś. Towarzyszyła im Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Prezentacja każdej kompozycji została wzbogacona o krótką prelekcję, która przybliża odbiorcom postaci kompozytorów, ich język dźwiękowy oraz idee utworów. Prelegentką jest ceniona animatorka, pedagog i autorka scenariuszy popularyzujących muzykę, Beata Młynarczyk. Za stronę techniczną rejestracji i postprodukcji odpowiadała Platforma Informacji Kulturalnej WDK w Kielcach – jednocześnie patron medialny zadania.

Justyna Mroczek-Gil

Felieton zapowiadający koncerty: https://www.youtube.com/watch?v=apG9sOdqKo4&feature=emb_logo