Polmic - FB

aktualności

Koncert karnawałowy w Filharmonii Narodowej – transmisja online

logo15 stycznia 2021 o godz. 19.30 Filharmonia Narodowa zaprasza na koncert karnawałowy online. Będzie to wydarzenie przeniesione z 8-9 stycznia, które odbędzie się bez udziału publiczności.

W 2021 roku przypada 110. rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego – kompozytora, pisarza, który w pamięci wielu pokoleń Polaków zapisał się jako znakomity publicysta polityczny, wyrażający swój sprzeciw wobec absurdów systemu komunistycznego w aluzjach, metaforach, grach językowych. Stefan Kisielewski, absolwent Konserwatorium Warszawskiego był też twórcą wielu utworów kameralnych i symfonicznych, w których dawał wyraz swoim upodobaniom do muzyki o wyraźnych cechach neoklasycznych – prostej w rysunku, niekiedy ostrej harmonicznie, przenikniętej muzycznym humorem. Taka jest właśnie Mała uwertura z 1953 roku.

Michał Spisak był jednym z najbardziej zagorzałych przedstawicieli neoklasycyzmu, stylu, który w I połowie XX wieku był reakcją na nadmierną uczuciowość muzyki romantycznej. Artysta od czasów studiów w latach 30-tych XX wieku mieszkał w Paryżu, ale utrzymywał kontakty z Polską. Drobnym przykładem muzycznych upodobań Spisaka są Trzy miniatury na małą orkiestrę z 1949 roku. Tytuły kolejnych miniatur to: Gawot, Arietta i Marsz.

Podczas koncertu usłyszymy także Temat z Wariacjami op. 42 Ericha Wolfganga Korngolda, Wariacje na temat rokoko A-dur op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Pory roku op. 37a Piotra Czajkowskiego, a także dwa kadryle Johanna Straussa (syna): Fledermaus-Quadrille op. 363 i Maskenball-Quadrille op. 272. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Maciej Tomasiewicz, jako solistka wystąpi Karolina Jaroszewska-Rajewska.

Małgorzata Gąsiorowska

Bilety w formie kodów dostępu do wideo można wykupić tutaj: live.bilety24.pl

Więcej informacji – na stronie: http://www.filharmonia.pl/aktualnosci/koncert-karnawalowy-online