Polmic - FB

aktualności

Scena dla muzyki polskiej: Chopin Piano Quintet

FilharmoniaWe wtorek 12 stycznia 2021 o godz. 18:30 w ramach cyklu "Scena dla muzyki polskiej" wystąpi Chopin Piano Quintet. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Chopin Piano Quintet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć tworzenia niepowtarzalnych muzycznych interpretacji dzięki wykorzystaniu pełnych możliwości brzmieniowych kwintetu fortepianowego. Nagrody w międzynarodowych konkursach wykonawczych otworzyły zespołowi drogę do sal koncertowych w Polsce i w Europie. Intensywna działalność zaowocowała zaproszeniami na międzynarodowe festiwale, m.in. Quartetto di Bergamo, XX International Chamber Music Festival Lago di Garda 2015, Val Tidone Festival we Włoszech, Festiwal Emanacje w Lusławicach. W 2016 roku ukazała się płyta DVD zespołu z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza wydana przez wytwórnię DUX.

Kwintet fortepianowy jest jedną z najbardziej intrygujących form kameralnych: zespoleniem dwóch organizmów ze swej istoty odrębnych, samowystarczalnych a zarazem doskonałych. Przenikają się w nim porządki muzykowania kameralnego i koncertu solowego. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy Kwintet fortepianowy nr 1 Grażyny Bacewicz z 1952 roku. Jest to utwór o wyjątkowo silnej ekspresji, zawierający charakterystyczne dla Bacewicz brzmienia. W części drugiej wyraźnie pobrzmiewa oberek, ulubiony taniec kompozytorki. Stylizowane nawiązania do folkloru i neoklasyczna stylistyka cechowały twórczość Szymona Laksa. Nad jego utworami ciąży również koszmar obozowych przeżyć czasów wojny. Kwintet fortepianowy z 1960 roku to wersja III Kwartetu smyczkowego "Na polskie tematy ludowe" napisanego tuż po wojnie w Paryżu. Jest głosem twórcy, który "przeżył dzięki muzyce", naocznego świadka zderzenia kultury z barbarzyństwem. Kwintet Juliusza Zarębskiego z 1885 roku jest arcydziełem dojrzałego romantyzmu. Zdradzając fascynację Schubertem i Lisztem, a wyprzedzając Dvořáka, pozostaje dziełem całkowicie oryginalnym. Cztery części Kwintetu tworzą zdumiewającą jedność w różnorodności. Powiązane motywem przewodnim, otwierają przebogaty świat emocji: od intymnego wyznania po triumf i ekstazę.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Więcej informacji na stronie: http://www.filharmonia.kielce.com.pl/press/press_12.01.21.html