Polmic - FB

nasze projekty

Materiały z "Warszawskiej Jesieni" dostępne w nowym portalu Archiwum Cyfrowego POLMIC

WJMKiDN600 archiwalnych fotografii oraz 70 fragmentów nagrań z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” trafiło na nowy portal Archiwum Cyfrowego POLMIC w ramach projektu "Warszawska Jesień Dostępna!".

W ciągu ostatnich lat Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC realizuje program pełnej archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" – najważniejszą imprezą w tej dziedzinie w Polsce i jednym z ważniejszych tego typu wydarzeń w Europie i na świecie. Unikatowe fotografie oraz nagrania dźwiękowe dokumentujące festiwal w ciągu już ponad 60 lat jego istnienia to prawdziwe dziedzictwo narodowe, odzwierciedlające historię polskiej kultury muzycznej drugiej połowy XX wieku, uwieczniające jej twórców i prezentujące ich najważniejsze dzieła. Celem naszych działań jest uchronienie archiwalnych materiałów od nieuchronnej degradacji oraz udostępnienie ich szerokiej publiczności.

Na potrzeby prezentacji zdigitalizowanych zbiorów w 2020 roku powstało Archiwum Cyfrowe POLMIC – pierwsze archiwum cyfrowe poświęcone polskiej muzyce współczesnej. W ramach ubiegłorocznego projektu udostępniliśmy w nim niespełna 700 obiektów. Prezentowane fotografie to przede wszystkim dokumentacja festiwalowych koncertów oraz wydarzeń towarzyszących w obiektywie Andrzeja Glandy – fotografa współpracującego z "Warszawską Jesienią" w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W portalu znajdziemy także fragmenty rejestracji dźwiękowych z festiwalowych koncertów w latach 1962 i 1963. Nasze cyfrowe zbiory będą się nieustannie powiększać wraz z postępem procesu digitalizacji.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do Archiwum Cyfrowego POLMIC: http://www.archiwumcyfrowe.polmic.pl/