Polmic - FB

ze świata

Ensemble intercontemporain prawykona „Triptyque” Agaty Zubel w ramach Festiwalu Présences

Zubel„Czy tryptyk powinien tworzyć jedną całość? Tak, na tym polega tryptyku trwanie, pod warunkiem, że potrafimy się pochylić nad każdym ze stanów osobno”, komentuje swój najnowszy utwór Agata Zubel. Triptyque na zespół instrumentalny znalazł się w programie Festiwalu Présences w wykonaniu Ensemble intercontemporain, który prawykona utwór 7 lutego 2021 w siedzibie Radio France w Paryżu.

Co roku Festiwal Présences staje się przestrzenią do spotkań wszystkich miłośników muzyki współczesnej. W tym roku mija 30 lat od powstania Festiwalu, zainicjowanego przez Claude’a Samuela, wówczas dyrektora muzycznego Radio France. Tegoroczne koncerty będą odbywać się między 2 a 7 lutego, a podczas finałowego wydarzenia w siedzibie Radio France w Paryżu Ensemble intercontemporain prawykona Triptyque Agaty Zubel. Zespół od lat związany jest z Festiwalem, ale też nie pierwszy raz współpracuje z kompozytorką.

Jak rozumie Triptyque jego twórczyni? „Na przekór mądrym, to co było – wcale nie jest oczywiste. Na przekór obecnym, to co jest – wcale nie... jest, raczej rozpada się z precyzją mechanizmów najdokładniejszego zegarka, albo wręcz przeciwnie: sumuje migotliwą plątaninę zdarzeń „wokół/tu/teraz”. Na przekór pewnym siebie, nikt nie wie, czy to, co będzie, stanie się obrazem triumfu czy elegią”.

Dzięki udostępnieniu nagrania z koncertu w sieci każdy będzie mógł poznać nowy utwór znakomitej polskiej kompozytorki w światowej klasy wykonaniu. Festiwalowego koncertu Ensemble intercontemporain będzie można wysłuchać na https://www.francemusique.fr/  oraz za pośrednictwem aplikacji France Musique 24 marca o godz. 20:00.

Maryla Zając