Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Jan Węcowski...

Wecowski Jan11 lutego 2021 roku zmarł w Warszawie w wieku 89 lat Jan Węcowski - muzykolog i kompozytor, wieloletni (od 1964 roku) członek Związku Kompozytorów Polskich, w latach 1973-1975 prezes Oddziału Warszawskiego ZKP, literat, wydawca i animator życia muzycznego, długoletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i redaktor naczelny wydawnictwa Uczelni. Pogrzeb Jana Węcowskiego odbędzie się 25 lutego: o godz. 12.05 w kościele św. Ignacego Loyoli na Cmentarzu Komunalnym Północnym będzie miała miejsce msza, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu.

Studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył pod kierunkiem Hieronima Feichta, a także odbył studia uzupełniające na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie historii i filologii klasycznej; ukończył ponadto kurs bibliotekarski. Już od 1957 prowadził działalność pedagogiczną. Był członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń.

W latach 1960-1981 współpracował z Polskim Radiem i stworzył ponad 500 audycji muzycznych, a także ponad 200 omówień płytowych. Od 1990 do 1992 był dyrektorem artystycznym Polskiego Radia i doradcą wiceprezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji. W latach 1967-88 był jednocześnie redaktorem, reżyserem i dyrektorem artystycznym wytwórni płytowej Veriton, w latach 1988-90 dyrektorem artystycznym i zastępcą pełnomocnika w wytwórni płytowej Arston. Od 1970 współpracował z Telewizją Polską. W latach 1998–2006 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Warszawie.

Jako muzykolog uczestniczył w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jest odkrywcą jednego z najstarszych zachowanych zapisów muzycznych w Polsce – Exsultet (ca 1060) z Sakramentarza Tynieckiego oraz kilkudziesięciu utworów muzyki dawnej (m.in. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego). Doprowadził do publikacji ok. 500 dzieł muzyki dawnej i współczesnej.

Utwory autorstwa Jana Węcowskiego były wykonywane w Polsce, jak również za granicą, m.in. we Francji, Włoszech i w Niemczech, oraz zostały wydane na wielu płytach. Był również autorem polskich i łacińskich tekstów poetyckich oraz tłumaczeń z języka francuskiego, włoskiego i łaciny. Do jego tekstów powstały utwory znanych polskich kompozytorów.

Cześć Jego pamięci!