Polmic - FB

aktualności

Nowy album Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii „Perfekcjonista / Perfectionist”

SVBez Polskiej Orkiestry Kameralnej, a tym samym Jerzego Maksymiuka, nie powstałaby Sinfonia Varsovia. By uczcić 85. urodziny wybitnego Dyrygenta oraz historię jego wieloletniej przyjaźni z orkiestrą powstała płyta Perfekcjonista. Premiera albumu odbędzie się 9 kwietnia 2021, w dniu urodzin Artysty. Tego samego dnia o godz. 12.00 podczas spotkania w salonie Państwa Maksymiuków Maestro opowie o płycie i okolicznościach jej powstania. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku i kanale YouTube Sinfonii Varsovii.

Na płycie znalazły się utwory przeznaczone na orkiestrę smyczkową i solistów. W ich interpretacji Jerzy Maksymiuk i Sinfonia Varsovia nie dążą jedynie do perfekcji wykonawczej. Interesuje ich przede wszystkim ujawnienie emocji, które dzięki precyzyjnemu prowadzeniu orkiestry i indywidualnym umiejętnościom oraz wrażliwości wykonawców stają się dostępne słuchaczowi.

Pierwsze dwa utwory to preludia Claude’a Debussy’ego w opracowaniu Jerzego Maksymiuka: w tej interpretacji usłyszymy lekkość i transparentność, które ze starannością wydobywa z partytury dyrygent. Kolejna kompozycja to Fantazja na temat Thomasa Tallisa Ralpha Vaughana Williamsa. Dzięki bogatej fakturze jest ona idealnym utworem dla dyrygenta uwielbiającego zagłębiać się w szczegóły i szlifować detale, jakim z całą pewnością jest Maksymiuk. Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, kolejna pozycja na płycie, powstał w 1972 roku. Utwór o bardzo charakterystycznym brzmieniu jest polem do popisu zarówno dla solisty (Jakuba Haufy, koncertmistrza Sinfonii Varsovii), jak i orkiestry, którzy w każdej części muszą wykazać się innymi umiejętnościami technicznymi i nieco odmienną wrażliwością. Liście gdzieniegdzie spadające, numer 7 na płycie, to utwór skomponowany w 2011 roku na fortepian i orkiestrę kameralną przez samego Jerzego Maksymiuka, który wykonał także partię fortepianu. Na koniec kompozycja Wojciecha Kilara, Orawa. Mimo swojej prostoty, nie jest dziełem łatwym do zadyrygowania. Dyrygent mierzył się z nią ponad stukrotnie, a na płycie Perfekcjonista mamy okazję posłuchać jego ostatniej próby.

Płyta będzie dostępna w salonach Empik (dostępna również w preorderze), na stronie www.sinfoniavarsovia.org  oraz w wybranych serwisach streamingowych.

Barbara Jop