Polmic - FB

aktualności

W świecie muzyki nowej online

ROK17 kwietnia 2021 o godz. 18.00 NeoQuartet i Radomska Orkiestra Kameralna wykonają Koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną Aleksandra Kościowa – utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” 2020 realizowanego przez Instytut Muzyki Tańca. Zabrzmią również kompozycje Neo Electric Quartet. Transmisja koncertu na żywo odbędzie się na kanale YouTube ROK.

Neo Electric Quartet to unikatowy projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Eksplorując nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego, tworzą zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu, używają multiefektów i looperów, eksperymentują i improwizują.

W pierwszej części koncertu NeoQuartet zaprezentuje autorskie elektroniczne kompozycje zespołu, które znalazły się na płycie Neo Electric Quartet wydanej na początku 2021 roku. W drugiej części koncertu zabrzmi Koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną, którego premiera odbyła się podczas IX Festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki. Utwór dedykowany jest muzykom NeoQuartet i napisany jest przez dr. hab. Aleksandra Kościowa, prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest to pierwsza w historii muzyki kompozycja napisana na taki skład. Jak zaznacza kompozytor: „dzieło, w swojej podstawowej naturze jednoczęściowe, najlepiej będzie rzeczywiście porównać do krajobrazu – tyle że krajobrazu tzw. „planety ziemiopodobnej” w tym sensie, że przy zachowaniu percypowalnych „naszymi” czytnikami parametrów formalnych zarówno z orbity (w ujęciu makroformalnym) jak i z powierzchni (czyli już z poziomu wsłuchania w szczegół, rozumiany jako element fakturalnej i dźwiękowej „rzeźby terenu”) będzie zapraszać odważnych bądź ciekawskich obserwatorów do przebycia pozornie nieograniczonej, a w rzeczywistości – logicznie i geologicznie zwartej materii fonicznie nowej”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB