Polmic - FB

aktualności

Symfonia w służbie planety – „Żywioły” Pawła Pudło

ZywiolyBlisko 300 zaangażowanych osób, ponad 9 lat pracy, dziesiątki instrumentów zrobionych ze śmieci to dopiero początek długiej listy służącej realizacji jednej idei – przedstawieniu wpływu człowieka na otaczające go środowisko. 22 kwietnia 2021 podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi swoją premierę będzie miała płyta Żywioły – nowoczesna opowieść polskiego kompozytora Pawła Pudło o ludzkości oraz rozmaitych żywiołach.

Na płycie słuchacze znajdą piętnaście utworów orkiestrowych w stylistyce muzyki filmowej z elementami etnicznymi i elektroniki, składające się na nowoczesną muzyczną opowieść o ludzkości. Autor zwraca uwagę na towarzyszące jej zagrożenia: „Projekt Żywioły opowiada historię Ziemi oraz człowieka, który jest jej nieodłącznym elementem. Pomimo, że już jesteśmy „techno-ludźmi” złączonymi niemalże ze smartfonami i internetem, to nadal pozostajemy częścią otaczającej nas przyrody. Nie chodzi tylko o dbanie o przyrodę, ale też pokazanie skutków zaniedbań”.

Projekt Żywioły to nie tylko muzyka. W ramach premiery odbywały się warsztaty i wykłady skierowane do uczniów szkół podstawowych i liceów, a zaproszeni naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, jako specjaliści w tych dziedzinach, przedstawili młodzieży proces wpływu człowieka na środowisko, zanieczyszczenie ziemi, powietrza czy wody.

W wykonaniu utworów symfonicznych udział wzięli muzycy grający na instrumentach recyklingowych, zbudowanych z odpadów plastikowych, metalowych i drewnianych. Kompozytor chcę podkreślić w taki sposób, że jest to materiał wielokrotnego użytku.

Album Żywioły w postaci płyty winylowej oraz CD dostępny będzie w sklepach od 22 kwietnia, jednak już teraz słuchacze mogą znaleźć go w serwisach streamingowych.

Link do albumu: https://smarturl.it/ElementsPudlo