Polmic - FB

nasze patronaty

Koncert na 176 klawiszy!

FOGłównym bohaterem „Koncertu na 176 klawiszy”, zorganizowanego przez Filharmonie Opolską im. Józefa Elsnera, będzie Wizjan Piano Duo. Znakomici pianiści zaprezentują 2 maja 2021 o godz. 18.00 utwory Ludwiga van Beethovena i Romana Maciejewskiego. Koncert dostępny będzie online od 2 do 30 maja.

Wizjan Piano Duo tworzy dwoje pianistów młodego pokolenia – Mateusz i Julia Wizjan, prywatnie mąż i żona, którzy są związani z poznańską Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego. Podczas najbliższego koncertu kameralnego duet wykona uwerturę Egmont op. 84 Ludwiga van Beethovena w opracowaniu na 4 ręce Hugo Ulricha, a także koncert na dwa fortepiany Pianoduo concertante Romana Maciejewskiego, polskiego kompozytora, który w tym roku obchodziłby rocznicę 111. urodzin.

Bezpośrednią inspiracją do napisania Pianoduo concertante było wysłuchanie, 21 listopada 1935 roku w Salle Gaveau w Paryżu, Koncertu na dwa fortepiany Igora Strawińskiego. Dzieło swą budową nawiązuje do formy klasycznego koncertu. Część I rozpoczyna się od motywu rytmicznego foxtrota, część II to chorał, natomiast część III to podwójna fuga z wariacjami. Początkowo Pianoduo concertante było pomyślane jako cykl 4-częściowy, dopiero po ostatecznej redakcji, w latach 80-tych ubiegłego stulecia, Koncert uzyskał swój ostateczny 3-częsciowy kształt, poprzez scalenie I i II części w jedną.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Transmisja koncertu odbędzie się na stronie https://filharmonia.opole.pl/