Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | „Planety” Holsta i „Maska” live in koncert czyli Mikrokosmos Stanisława Lema w ICE Kraków

SC15 lipca 2021 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w uwielbianej przez krakowian formule live in concert — „Maska / Planety”, w trakcie którego Sinfonietta Cracovia wraz ze swoimi słuchaczami wkroczy nie tylko do świata wzajemnych powiązań muzyki i nauki, ale również — wyruszy w fascynującą podróż po uniwersum sztuki i muzyki filmowej.

W trakcie koncertu, który odbędzie się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w ICE Kraków, Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała zaprezentuje — po raz pierwszy w historii z muzyką na żywo! — oparty na prozie Stanisława Lema, wielokrotnie nagradzany film Maska w reżyserii braci Quay. W trakcie projekcji zrealizowanego w legendarnym polskim studiu Se-Ma-For filmu orkiestra wykona na żywo jego ścieżkę dźwiękową — spektakularne, wielkoformatowe dzieło Krzysztofa Pendereckiego De natura sonoris I.

W drugiej części koncertu usłyszymy natomiast słynną, pełną rozmachu suitę orkiestrową Planety Gustava Holsta — dzieło powszechnie uważane za jedną z pierwszych kompozycji utrzymanych w stylistyce współczesnej muzyki filmowej, które od dziesiątek lat inspiruje największych twórców gatunku — m.in. Hansa Zimmera czy Johna Williamsa (ten ostatni opierał się na motywach kompozycji Holsta tworząc ścieżkę dźwiękową do filmów z cyklu Gwiezdne wojny). Każda z siedmiu części kompozycji została zatytułowana przez Holsta nazwą jednej z planet Układu Słonecznego oraz przypisanymi im przez kompozytora astrologicznym właściwościom.

Wizjonerska proza Lema, znakomite dzieło filmowe we wspaniałej oprawie i iście kosmiczny rozmach legendarnych Planet — przed nami bez wątpienia fascynująca eskapada w odległe galaktyki!

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl