Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | XXIII Gdański Festiwal Carillonowy

CarillonTrzynaście wyjątkowych weekendowych koncertów i pokazów z udziałem Fontanny Heweliusza odbędzie się w dniach 23 lipca – 28 sierpnia 2021 w ramach XXIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Podczas koncertów, które będą również transmitowane online, wystąpią carilloniści z Niderlandów, Japonii, USA i Polski.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Podczas najbliższego Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory dawne i współczesne w interpretacjach wielu artystów. Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godz. 20.30 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Oprócz Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej i organizatorki Festiwalu, udział w przedsięwzięciu wezmą carilloniści Anna Kasprzycka, Gideon Bodden i Paul Maassen z Niderlandów, Amerykanin Jeffrey Bossin z Berlina i polsko-japoński duet: Katarzyna Takao-Piastowska z mężem, Toru Takao. Oprócz carillonistów wystąpią również Tubicinatores Gedanenses, gdański NeoQuartet i gdańsko-krakowski duet Wood & Bronze.

Podczas koncertów finałowych wydarzenia (27 i 28 sierpnia) NeoQuartet i Paul Maassen prawykonają utwory skomponowane specjalnie dla Festiwalu: Arachne samego Paula Maassena i Solaris Katarzyny Kwiecień-Długosz – utwór napisany w hołdzie Stanisławowi Lemowi.

Szczegółowe informacje na stronie www.carillongdansk.pl