Polmic - FB

ze świata

Kolejne sukcesy młodych szczecińskich wokalistów na międzynarodowych konkursach muzycznych

KalischewscyPomimo przerwy wakacyjnej konkursy muzyczne nadal się odbywają. Uczestniczą w nich uczniowie, studenci i absolwenci klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Tym razem młodzi artyści – Alexander Kalischewski, Fatima Aldalati, Eliza Nowakowska i Weronika Włodarczyk – odnieśli sukcesy w Niemczech, Kanadzie, Australii, Rumunii, Hiszpanii, USA i Japonii.

Jeszcze w czerwcu 2021 Alexander Kalischewski, 15-letni sopranista, wziął udział w edycji "Bonn" angielskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Grand Prize Virtuoso" i zdobył I miejsce. Następstwem tej nagrody było zaproszenie do udziału w Koncercie Laureatów w Sali Koncertowej w Domu Beethovena "Beethoven Haus" w Bonn, w ramach trwających obchodów jubileuszu 250-lecia narodzin kompozytora. Koncert odbył się 13 sierpnia. Międzynarodowe jury wybrało Alexandrowi do wykonania recytatyw i arię Sekstusa Vani sono i lamenti ... Svegliatevi nel core z opery Juliusz Cezar Georga Friedricha Haendla. Tuż po wybrzmieniu ostatniego dźwięku, zanim reszta słuchaczy nagrodziła występ gromkimi brawami. Poza dyplomem, dyrektor artystyczna Konkursu "Grand Prize Virtuoso" Victoria Montserrat wręczyła Alexandrowi złoty medal.

Alexander zdobył także I miejsce w kalifornijskim Konkursie Muzycznym 2021 King's Peak International Music Competition w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo uzyskał w nim nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego udziału w półrocznym cyklu kursów mistrzowskich dla młodych talentów muzycznych online w USA. Pierwsze miejsca Alexandrowi przyznano także w International Festival Online Competition "Under The Skies Of Australia" w Sydney oraz w 1st International Competition of Music and Arts "Vancouver Stars" w Kanadzie, gdzie sopranistę uhonorowano również Nagrodą Specjalną za Wykonawstwo na Wysokim Poziomie Artystycznym. Ukoronowaniem tego pasma sukcesów było zwycięstwo – nagroda Grand Prix w kategorii wokalnej – w 1st International Competition of Music and Arts "Rising Sun of Osaka" w Japonii.

W lipcu, w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Melos Fest w Lugoj w Rumunii pierwsze miejsce w grupie uczestników 19-23 lata otrzymała Fatima Aldalati, studentka już niebawem II roku studiów I stopnia na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W sierpniu br. tegoroczna absolwentka, mgr Eliza Nowakowska zdobyła I miejsce w konkursie 1st International competition of music and arts "Risig Sun o Osaka" w Japonii w grupie 25+. Obie panie zaprezentowały się solistycznie. Eliza wystartowała również w kategorii „duety" razem z absolwentem Wiaczesławem Karpaczowem (dyplom w klasie prof. dra hab. Piotra Kusiewicza) w konkursie Ist International competition of music and arts „Oro de Valcencia" w Hiszpanii i otrzymała II nagrodę w grupie 25+.

W młodszej grupie solistów w wieku 19-25 lat, także z drugiego miejsca w Walencji cieszy się Weronika Włodarczyk, od nowego roku akademickiego studentka II roku studiów I stopnia.

Konkursy odbywały się drogą oceny nadesłanych nagrań, podczas których przy fortepianie Alexandrowi akompaniował mgr Romuald Kalischewski, a studentkom - mgr Michał Landowski.