Polmic - FB

patronaty

I Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy im. Witolda Friemanna online

FriemannFundacja Life and Art ogłasza I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Witolda Friemanna, który odbędzie się online. Konkurs organizowany jest we współpracy z Thailand Clarinet Association. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2022 roku.

Główną ideą Konkursu jest promocja muzyki klarnetowej znakomitego, lecz zapomnianego polskiego kompozytora Witolda Friemanna (1889-1977), w którego dorobku znajduje się około 1300 utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych. Kompozycje Witolda Friemanna przyciągają niebagatelną harmonią, liryzmem i umiejętnie wplecionymi elementami rytmów narodowych czy melodii. Większość dzieł klarnetowych została dedykowana prof. Ludwikowi Kurkiewiczowi – wybitnemu polskiemu klarneciście, propagatorowi muzyki Friemanna.

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Witolda Friemanna podzielony jest na 3 kategorie wiekowe: senior (urodzeni po 1989), junior (urodzeni po 2003), children (urodzeni po 2007). Każdy uczestnik konkursu otrzyma jednocześnie nieodpłatne członkostwo w Światowym Stowarzyszeniu Klarnetowym, które oferuje dostęp do wielu artykułów, nagrań i udziału w licznych wydarzeniach artystyczno-naukowych.

W skład jury wchodzą znani klarneciści i pedagodzy z całego świata: Eddy Vanoosthuyse (Belgia), Matthias Müller (Szwajcaria), Barbara Borowicz (Polska), Robert Stefański (Polska), Rachel Yoder (USA), Kristine Dizon (USA), Nattapon Banjatammanon (Tajlandia), Chaiphat Tripipitsiriwat (Tajlandia), Pimnatthika Angkanajerathiti (Tajlandia).

Pomysłodawczynią projektu jest klarnecistka, propagatorka polskiej muzyki klarnetowej, wykładowczyni klarnetu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie – dr Barbara Borowicz, która w 2018 roku wydała płytę z utworami klarnetowymi Witolda Friemanna, a także przyczyniła się do wydania drukiem utworów klarnetowych kompozytora w wydawnictwie Eufonium.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin dostępny jest na stronie: www.lifeandart.eu/wficc