Polmic - FB

nasze patronaty

Elbląg | Inauguracja sezonu koncertowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: premiera „Truso” Sławomira Czarneckiego

EOKNowy sezon artystyczny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to nowe wyzwania, a pierwsze z nich już 10 października 2021 o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kameraliści pod batutą Michała Dworzyńskiego zmierzą się z twórczością Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Pendereckiego i Sławomira Czarneckiego, bo najlepiej inaugurować sezon z wysokiego C, zwłaszcza C-dur!

W roli solisty wystąpi Mariusz Klimsiak – artysta, który z fortepianem u boku czuje się równie dobrze w sali koncertowej, jak i sali wykładowej. Pianista rozpoczynał muzyczną karierę w Bydgoszczy, a dziś może pochwalić się występami we Włoszech (Florencja), Hiszpanii (Alicante) i USA (Seattle, San Francisco). Solowe występy łączy z pracą pedagogiczną – jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W wykonaniu muzyków usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Pendereckiego i Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Mozarta.

Kulminacją koncertu będzie premiera Truso Sławomira Czarneckiego. Tytuł ten sugeruje źródło inspiracji kompozytora co do miejsca i czasu. Truso to autentyczna osada z okresu wczesnego średniowiecza, której istnienie, obok źródeł pisanych, potwierdzają wykopaliska archeologiczne ostatnich lat. Znajdowało się w pobliżu dzisiejszego Elbląga. Osada leżąca nad szeroką zatoką była wielkim, jak na ówczesne czasy, portem handlowym znanym w całym regionie Bałtyku. Nie bez znaczenia było też jej oddziaływanie kulturowe. Jak podkreśla kompozytor, „To jedno źródło inspiracji wyrażane jest w archaicznych brzmieniach i surowej harmonii oraz w prostych diatonicznych motywach, których charakter, w jakimś dalekim odbiciu, ma przywodzić na myśl współczesne melodie żeglarskie z gatunku „szanty". Drugim źródłem inspiracji jest sama Elbląska Orkiestra Kameralna”. Truso to utwór o swobodnej formie poematu, gdzie kompozytor wykorzystał szerokie możliwości orkiestry, od potężnych brzmień tutti, do wirtuozowskich partii solistycznych o charakterze koncertującym. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.eok.elblag.eu/wydarzenia/215