Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | 9. Festiwal Prawykonań: premiera instalacji dźwiękowej Barbary Kingi Majewskiej „Ciasne przejście o stromych ścianach”

NOSPRInstalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej Ciasne przejście o stromych ścianach, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 października o godz. 16.00 w foyer NOSPR w ramach 9. Festiwalu Prawykonań, opowiada historię elementu scenografii operowej. W instalacji stanie się on źródłem dźwięków – umieszczone w nim głośniki będą emitować dźwięki, z którymi dialog podejmą muzycy.

Barbara Kinga Majewska określa swoją instalację jako rzeźbę dźwiękową z muzyką na żywo: udział w premierze weźmie sama kompozytorka, a także altowiolistka Aleksandra Batog i wiolonczelistka Danuta Sobik-Ptok.

Punktem wyjścia dla instalacji jest horyzont teatralny z inscenizacji opery Walkiria Richarda Wagnera – mierzący 36 metrów długości i 7 metrów szerokości, ręcznie malowany, płócienny brezent. Podczas przedstawień, zwieszany ze sztankietu w głębi sceny, zamykał swoją powierzchnią przestrzeń należącą do spektaklu. Po czternastu przedstawieniach trafił w 1989 roku do magazynu i pozostał w nim przez kolejne 30 lat. W tym roku zostanie przeniesiony do foyer siedziby NOSPR w Katowicach: zamiast tłumić dźwięki, będzie tworzył dla nich rozległą i otwartą czarę.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl