Polmic - FB

aktualności

Gorzów | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

FGW programie VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15–29 października 2021), propagującym muzykę XX i XXI wieku w regionie lubuskim, znajdą się duże projekty orkiestrowe, kameralistyka, spektakle taneczne, spektakl teatru instrumentalnego, pokaz filmu, wystawa zdjęć Bartka Barczyka oraz koncerty i warsztaty dla dzieci, organizowane przez Filharmonię Gorzowską.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi – Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów pod dyrekcją Adama Sztaby znajdzie się prawykonanie jego kompozycji, dedykowanej Kilarowi.

Zabrzmi również muzyka Zygmunta Krauze, Krzysztofa Knittla, Jarosława Siwińskiego, Pawła Szymańskiego, Zbigniewa Kozuba i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Na galę finałową Festiwalu zaproszenie przyjął zaś Jerzy Maksymiuk – kompozytor i jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów: Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej wykona jego wybrane kompozycje pod batutą maestro. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez Maksymiuka – Riff na trzy akordeony.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/list/2021-10-00