Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Premiera utworu Marty Ptaszyńskiej

PR17 października 2021 o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Bassema Akiki. W roli solisty wystąpi wybitny akordeonista i pedagog prof. dr hab. Klaudiusz Baran.

Artyści po raz pierwszy wykonają nowy utwór Marty Ptaszyńskiej Magiczna podróż. Koncert na akordeon i orkiestrę symfoniczną, dedykowany Klaudiuszowi Baranowi. „Część pierwsza operuje bogatym językiem harmonicznym, a w charakterze posiada aurę mistyki łączącą się z silną dramaturgią nawiązującą do dalekowschodnich iluminacji”, komentuje utwór kompozytorka. „Natomiast część druga jest do niej kontrastująca, niezwykle »świetlista« i ruchliwa. Jest ona zainspirowana Sonetem nr 29 z drugiego tomu Sonetów do Orfeusza R.M. Rilkego. To ta wizja »płynięcia w przestworzach«, czyli tytułowa Magiczna podróż”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas koncertu zabrzmią ponadto utwory Bassema Akiki, Christopha Willibalda Glucka i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Koncert będzie retransmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Informacja o biletach: https://bit.ly/3iO2nVQ