Polmic - FB

nasze patronaty

Wrocław | Canticum novum

NFMPierwszy występ Chóru Narodowego Forum Muzyki, prowadzonego przez nowego dyrektora artystycznego – francuskiego chórmistrza Lionela Sowa – odbędzie się 17 października 2021 roku o godz. 18.00. Muzycy zaprezentują możliwości głosu ludzkiego i skrzypiec, w posługiwaniu się którymi sam dyrygent osiągnął mistrzowski poziom.

Grażyna Bacewicz należy do grupy polskich twórców i twórczyń z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym. Nawiązywała do form i gatunków wykształconych w okresie klasycyzmu. Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka, szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce – stąd jednym z pierwszych jej utworów jest I Sonata na skrzypce solo, powstała w 1941 roku i będąca jedną z pierwszych polskich sonat skrzypcowych dwudziestego wieku. Oferuje ona ucztę muzykalności, dowcipu i skupienia emocji. Ten utwór usłyszymy podczas koncertu w interpretacji Christiana Danowicza.

W wykonaniu chóru zabrzmią dwa motety wokalne ze zbioru Geistliche Chormusik op. 12 Huga Distlera, Come, Holy Ghost Jonathana Deana Harveya i Domine non secundum peccata nostra Jamesa Loya MacMillana. Natomiast w trzeciej części pod tytułem Nostalgia z tryptyku francuskiego twórcy Philippe’a Hersanta czołową rolę pełnią skrzypce grające ozdobne wariację na tle posępnego chorału w partiach chóru. Ostatni zabrzmi dwuchórowy motet Singet dem Herrn ein neues Lied Johanna Sebastiana Bacha.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl