Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | „Wolni, Niepodlegli” – muzyka Sibeliusa, Paderewskiego i Wajnberga w interpretacji Sinfonietty Cracovii pod batutą Erkkiego Lasonpalo

SC11 listopada 2021 roku Sinfonietta Cracovia uczci Niepodległą Rzeczpospolitą, ciesząc się ze 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Koncert w Sali Sztuki Polskiej XX w. w krakowskich Sukiennicach o godz. 19.00 w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” poprowadzi fiński dyrygent Erkki Lasonpalo.

Polskę i Finlandię łączą podobne zmagania o odzyskanie niepodległości. Zatem jest to znakomita okazja, by wspólnie, uroczyście świętować jedno z najważniejszych świąt państwowych – zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Jeana Sibeliusa i Mieczysława Wajnberga.

Fiński kompozytor Jean Sibelius, wielki patriota, twórca stylu narodowego w muzyce fińskiej, rozbudzał uczucia patriotyczne Finów podobnie, jak Paderewski swoich rodaków na koncertach na całym świecie. Ignacy Jan Paderewski uważany był za człowieka o wielu talentach. Był nie tylko pianistą i kompozytorem, ale też politykiem, poliglotą, filantropem, hodowcą winorośli i aktorem filmowym. W programie koncertu usłyszymy kompozycje tych twórców na orkiestrę smyczkową.

Koncert zwieńczy dzieło artysty najlepiej odzwierciedlającego zagmatwanie dziejowe naszej części Europy, czyli Mieczysława Wajnberga – polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. W jego twórczości można odnaleźć inspiracje najpiękniejszą polską poezją. Podczas koncertu natomiast usłyszymy II Symfonię kameralną na orkiestrę smyczkową i kotły op. 147.

Magdalena Załucka-Sieńko

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl