Polmic - FB

nasze patronaty

Częstochowa | III Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

WiłkomirskaIII Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej odbędzie się w w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w dniach 11–14 listopada 2021 roku. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów 14 listopada, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie koncerty i przesłuchania będą transmitowane przez Akademię Filmu i Telewizji oraz dostępne online dla szerokiej publiczności.

1 maja 2018 roku zmarła Wanda Wiłkomirska, uważana za jedną z czołowych skrzypaczek XX wieku, ciesząca się zasłużoną sławą i uznaniem na całym świecie również jako pedagog. Pragnieniem Wandy Wiłkomirskiej było stworzenie konkursu dla młodych muzyków, który będzie rozwijał ich umiejętności i propagował muzykę polską. Przed śmiercią Wanda Wiłkomirska przekazała swój zamysł Aleksandrze Szwejkowskiej-Belicy, jednej ze swych wychowanek, która od lat prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Inicjując Konkurs im. Wandy Wiłkomirskiej i podejmując się kierowania nim, Aleksandra Szwejkowska-Belica pozostaje w przekonaniu, że dokonania Wandy Wiłkomirskiej stanowić będą wzór dla młodych adeptów wiolinistyki.

Do udziału w tegorocznym projekcie zaproszono młodzież z całej Polski, uczącą się w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz studentów I roku szkół wyższych – zgłosiło się 104 uczestników. Prezentować będą oni w trakcie konkursu wyłącznie muzykę polską. W ten sposób organizatorzy pragną zachęcić młodzież do odkrywania repertuaru właśnie rodzimych kompozytorów.

Uczestników będzie oceniać Jury złożone ze znakomitych skrzypków, doskonale znanych w kraju i za granicą. Są wśród nich soliści, kameraliści, pedagodzy, a przede wszystkim – osoby związane z Wandą Wiłkomirską: Aleksandra Szwejkowska-Belica – dyrektor konkursu, Kazimierz Skowronek (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach) – przewodniczący Jury, Wojciech Rodek – Dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej oraz Ewa Andruszkiewicz – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej.

Po zakończeniu Konkursu zorganizowane zostaną kolejne koncerty najlepszych uczestników w polskich filharmoniach, w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz podczas festiwali.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: http://www.zsmuz.czest.pl/iii-konkurs-skrzypcowy-muzyki-polskiej-im-wandy-wilkomirskiej/