Polmic - FB

nasze patronaty

Gdańsk | Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

CarillonW dniach 18–20 listopada 2021 roku w Gdańsku odbędzie się Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon, który poprowadzą dr Monika Kaźmierczak i mgr Kamil Cieślik z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Gert Oldenbeuving – emerytowany miejski carillonista w Zutphen, Groenlo, Winterswijk (Holandia).

Organizatorami kursu są: Katedra Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk oraz Katedra Kompozycji i Teorii Muzyki Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajęcia zostaną przeprowadzone w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Profesorska 3), wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46), sali 413 w budynku żółtym oraz sali 414 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W programie wydarzenia znalazły się: prezentacja carillonu św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gra na carillonie – zajęcia zbiorowe dla zaawansowanych (Gert Oldenbeuving) i dla początkujących (Monika Kaźmierczak), praca indywidualna uczestników kursu oraz konsultacje indywidualne. W części teoretycznej i warsztatowej dla kompozytorów Katarzyna Kwiecień-Długosz i Kamil Cieślik zapoznają uczestników z tajnikami komponowania na carillon.

Ponadto odbędą się dwa koncerty carillonowe z udziałem uczestników kursu. Podczas koncertu 19 listopada o godz. 11.00 w wieży kościoła św. Katarzyny usłyszymy utwory E. Sikory, A. Zubel, K. Kwiecień-Długosz, K. Falkowskiego i G. d’Hollandera. Koncert poprzedzi prelekcja „Nowe kompozycje na gdańskie carillony” Moniki Kaźmierczak, która opowie o płycie Contemporary Carillon z kompozycjami Zygmunta Krauze, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Elżbiety Sikory i Agaty Zubel. Natomiast 20 listopada o godz. 12.05 koncert odbędzie się w wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska – w programie znajdą się m.in. utwory A. Nowaka, P. Mykietyna, Z. Krauze, L. Narvillaite i K. Kwiecień-Długosz. Koncert zostanie poprzedzony prelekcją Moniki Kaźmierczak i Katarzyny Kwiecień-Długosz „O specyfice carillonu w stroju średniotonowym z punktu widzenia wykonawcy i kompozytora”.

Patronat nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich, zaś patronat medialny – Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/otwarty-kurs-gry-kompozycji-i-aranzacji-na-carillon,605