Polmic - FB

ze świata

Paryż | „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska”

ZapolskaTowarzystwo im. Marii Szymanowskiej zaprasza na recital pianistki Carole Carniel „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska” pamięci śpiewaczki Elżbiety Zapolskiej, założycielki Towarzystwa, który odbędzie się 25 listopada 2021 roku o godz. 18.30 w Bibliothèque Polonaise de Paris. Partnerem koncertu jest Instytut Polski w Paryżu.

Elżbieta Zapolska-Chapelle (1954–2020) znalazła się w gronie założycieli w 1991 roku Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, była członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. W roku 2010 z jej inicjatywy powstało w Paryżu Société Maria Szymanowska), któremu przewodniczyła i realizowała międzynarodowy projekt zatytułowany „Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy". W 2011 roku dokonała razem z Bart van Oortem, grającym na pianoforte Broadwooda z 1825 roku, pierwszego na świecie nagrania na CD (Acte Préalable) Ballad i Romansów Marii Szymanowskiej. W 2019 roku ukazała się kolejna płyta tego duetu, Romance a Josephine. Women’s Songs in Maria Szymanowska’s Time, na której znalazły się m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Kazimiery Wołowskiej, Sophie Gail i Fanny Hensel.

Podczas listopadowego koncertu zabrzmią utwory samej Marii Szymanowskiej, a także Marianne de Martines, Fanny Hensel i Clary Schumann.

Ponadto przewidziana jest prezentacja pierwszego numeru czasopisma naukowego „Cahiers Maria Szymanowska”, które jest już dostępne na platformach Numilog (https://www.numilog.com), Amazon, Apple iBooks i Kobo-Fnac w wersji cyfrowej, oraz w księgarniach.

ZOBACZ: wydarzenie na FB