Polmic - FB

nasze patronaty

Opole | Opera w Filharmonii: „Straszny dwór”

FOFilharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w ramach jubileuszowego 70. sezonu artystycznego zaprasza na koncertowe wykonanie dzieła twórcy opery narodowej, Stanisława Moniuszki Straszny dwór, które odbędzie się 10 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 oraz 11 grudnia o 18.00.

Akcja czteroaktowej opery skomponowanej do libretta Jana Chęcińskiego ma miejsce w pierwszej połowie XVIII wieku. Opowiada ona o dwóch braciach, Zbigniewie i Stefanie, którzy zakończywszy służbę w wojsku wracają w rodzinne strony z zamiarem pozostania w kawalerskim stanie. Jak to w teatrze bywa – postanowienia młodych mężczyzn z wielu stron wystawiane są na ciężkie próby. Poza tym, dobrej opery nie byłoby bez pysznej intrygi, a w Strasznym dworze znajdzie się ich nawet kilka! Autor dzieła, mimo doświadczenia nauki i pracy za granicą, podjął decyzję o powrocie na teren (nieistniejącej wówczas na mapach) ojczyzny, za sprawą wielu swoich oper pozwalał sobie na krytykę ówczesnego społeczeństwa i artystyczną ilustrację konfliktów społecznych. Okraszony elementami silnie narodowymi Straszny Dwór, który powstawał na początku lat 60-tych XIX wieku, dla odbiorców stał się patriotycznym manifestem, a to z kolei dla cenzury – powodem do zdjęcia przedstawienia z afisza.

Podczas koncertowego wykonania tego legendarnego dzieła na opolskiej estradzie wystąpią Orkiestra Filharmonii Opolskiej i Chór Opery Śląskiej pod batutą wybitnego maestro Tadeusza Kozłowskiego, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. W roli solistów: Aleksandra Kubas-Kruk (Hanna), Monika Ledzion-Porczyńska (Jadwiga), Paweł Skałuba (Stefan), Adam Woźniak (Zbigniew), Anna Borucka (Cześnikowa), Leszek Skrla (Miecznik), Wołodymyr Pańkiw (Skołuba), Albert Memeti (Damazy), Stanisław Duda (Maciej), Iwona Noszczyk (Marta), Michał Bagniewski (Grześ), Jolanta Wyszkowska (Stara niewiasta).

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Opolskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/