Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Krzysztof Penderecki in Memoriam

Panderecki23 listopada 2021 swoje 88. urodziny obchodziłby Krzysztof Penderecki, jeden z najważniejszych kompozytorów polskich, wieloletni dyrektor muzyczny i artystyczny Sinfonii Varsovii. W związku z rocznicą urodzin Mistrza 28 listopada 2021 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert poświęcony Jego pamięci, na którym Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Macieja Tworka.

Jeszcze w sezonie 2018/2019 mogliśmy wysłuchać koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu Urodziny, a już trzy sezony później przyszedł czas na In memoriam. Oczywiście wspomnieć gigantyczny dorobek Mistrza nie sposób w jeden wieczór. Pozostawił po sobie cztery opery, osiem symfonii oraz wiele koncertów instrumentalnych, mniejszych utworów instrumentalnych i kameralnych oraz opraw chóralnych tekstów o treści przede wszystkim religijnej. Ponadto był czynnym pedagogiem i dyrygentem. Najsłynniejsze dzieła: III symfonia, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem i Ofiarom Hiroszimy – Tren – rozbrzmiewają w salach koncertowych całego świata. Penderecki stał się dobrem narodowym naszej kultury, najbardziej znanym i poważanym polskim kompozytorem XX wieku. Mistrz odszedł, jego muzyka zostanie z nami. In memoriam.

W programie nadchodzącego koncertu znajdzie się Chaconne w wersji na trio (2021) Krzysztofa Pendereckiego i Jeajoon Ryu w wykonaniu Penderecki Trio ( Andrzej Wierciński – fortepian, Mateusz Makuch – skrzypce, Claudio Bohorquez – wiolonczela), a także Koncert podwójny Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Jakuba Haufy (skrzypce) oraz Ryszarda Groblewskiego (altówka), oraz VI Symfonia Maestro z udziałem Stephana Genza (baryton) i Joannay Krachenko (erhu). Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Maciej Tworek.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org