Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Scena Muzyki Polskiej: Mieczysław Wajnberg

FNKoncert w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, poświęcony głównie pieśniom Mieczysława Wajnberga, odbędzie się 30 listopada 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) oraz Monika Kruk (fortepian).

Wajnberg to artysta, który do końca życia mówił po polsku, który ukształtowany został przez kulturę polską, a jako koneser literatury – w tym poezji polskiej – chętnie szukał w niej inspiracji. Jego twórczość przeżywa swoisty renesans, a jednak nie cały ten dorobek – jak się okazuje w przypadku pieśni – został jeszcze spopularyzowany w naszej kulturze. Muzyka Wajnberga, będąca świadectwem europejskich korzeni twórcy, chociaż ukształtowana artystycznie pod wpływem szkoły rosyjskiej, pozostała polska i żydowska. W pieśniach usłyszeć można charakterystyczne motywy, wybuchy energii, ale też momenty przywodzące na myśl twórczość Schuberta, bardzo przejrzyste i nastrojowe, w których atmosfera kreowana jest za pomocą oszczędnych środków. Cechy te składają się na indywidualny język muzyczny kompozytora, który brzmi niezwykle autentycznie.

Oprócz liryki wokalnej Wajnberga podczas koncertu zabrzmią także Uty japońskie Piotra Perkowskiego. Kompozytor skomponował muzykę do starych poematów napisanych między IX a XII wiekiem, chcąc jak najwierniej oddać ich japoński nastrój. Poematy te zwane Hyakunin isshū są w Japonii jednym z najbardziej popularnych zbiorów poezji. W programie znajdzie się również cykl pieśni Do snu Zbigniewa Popielskiego, który był nauczycielem improwizacji Anny Bernackiej. Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pedagoga i kompozytora, a także rozpropagować jego mało znaną twórczość wokalno-instrumentalną.

„Scena Muzyki Polskiej" to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: http://filharmonia.pl/