Polmic - FB

aktualności

Kraków | 54. Dni Muzyki Organowej

KrakowW dniach od 1 do 5 grudnia 2021 roku odbędą się 54. Dni Muzyki Organowej w Krakowie, jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce, powstały w Filharmonii Krakowskiej w 1966 roku z inicjatywy prof. Eugenii Umińskiej – ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, oraz Henryka Czyża – dyrektora artystycznego Filharmonii. Koncerty tegorocznej edycji, ze względu na konserwację filharmonicznych organów, odbywać się będą przede wszystkim w krakowskich świątyniach.

Pierwszy z koncertów odbędzie się w środę 1 grudnia o godz. 20.00 w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, gdzie wystąpi włoski organista Eugenio Maria Fagiani w reperaturze od Johanna Sebastiana oraz Carla Philippa Emanuela Bachów, po Wilhelma Rusta, Gaetano Donizettiego i Johanna Christiana Heinricha Rincka. Drugi koncert – w piątek 3 grudnia o godz. 19.30 zorganizowany został w nowohuckiej Arce Pana. Podczas wieczornego recitalu organowego wystąpi wybitny polski organista Julian Gembalski. W programie utwory Georga Muffata, Piotra Drusińskiego i Johanna Sebastiana Bacha oraz samego artysty – Dwa preludia chorałowe na Adwent, a także improwizacje na tematy pieśni adwentowych.

Dzień później, w sobotę 4 grudnia 2021 o godz. 18.00 w sali Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny, który wpisuje się nie tylko w tegoroczne Dni Muzyki Organowej, ale także w obchody jubileuszu 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego oraz 40-lecia powołania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Podczas koncertu w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, które to zespoły poprowadzi Tomasz Tokarczyk, wykonane zostaną utwory Henryka Mikołaja Góreckiego – Beatus Vir, Wojciecha Kilara – Victoria oraz fragmenty opery o Janie Pawle II – Totus Tuus autorstwa Pawła Sydora. W charakterze solistów wystąpią Stanislav Kuflyuk (baryton), Adrian Domarecki (tenor), Sylwia Ziółkowska (sopran), Dawid Roy (baryton), Grzegorz Królak (bas), mezzosopranistki – Agnieszka Karpińska i Klaudyna Nitkiewicz oraz Karol Bonawentura Mieliński (baryton).

Ostatni koncert w ramach 54. Dni Muzyczki Organowej zabrzmi w niedzielę 5 grudnia o godz. 18.00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego. W wykonaniu organisty Bogdana Narlocha oraz Romana Grynia, grającego na trąbce, usłyszymy kompozycje Clarke'a, Stanleya, Bacha, Chopina, Wawiłowa, Czerniewicza, Dubois oraz Bédarda. Na wszystkie koncerty zorganizowane w ramach 54. Dni Muzyki Organowej poza siedzibą Filharmonii Krakowskiej obowiązuje wstęp bezpłatny!

Szczegółowe informacje: www.filharmonia.krakow.pl