Polmic - FB

patronaty

Premiera płyty „Łzy polskie” – w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Collegium CantorumHistoria nie oszczędzała naszego kraju, a w tym wszystkim historie Polaków – każdego z osobna. Łzy, z którymi polska tradycja musiała się mierzyć, ma swój wydźwięk w twórczości znakomitych polskich kompozytorów XX wieku. Została ona zaprezentowana na nowej płycie Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum Łzy polskie, której premiera odbędzie się 13 grudnia 2021 roku.

Premiera płyty to również data symboliczna. W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego pochylmy się nad muzyką, która próbuje zrozumieć cierpienie, dać ukojenie i poprowadzić nas do emocjonalnego katharsis.

Album oprócz przekazania muzyki wybitnych twórców przedstawia szeroki motyw cierpienia i jego źródeł, tak różnych dla każdego artysty i człowieka. Zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe. Andrzej Nikodemowicz, Tadeusz Paciorkiewicz, Edward Pałłasz i Wojciech Kilar – urodzeni na początku XX wieku – żyli w Polsce walczącej o wolność i prawdziwą niepodległość, poświęcając wiele dla kultywowania i krzewienia kultury polskiej. W ich twórczości wyraźny jest duch narodowy, miłość do ojczyzny i fundamentalnych wartości.

Płyta zawiera ponadto premierę fonograficzną wyjątkowego utworu Orfeusz w lesie autorstwa Paciorkiewicza do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Od 13 grudnia album można zamawiać poprzez stronę wydawcy www.instytutsztuki.com; ukaże się również w dystrybucji cyfrowej (Spotify, Deezer, iTunes, Amazon).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB