Polmic - FB

aktualności

Kielce | „Scena dla muzyki polskiej”: Jacek Kortus

KortusFilharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga 13 grudnia 2021 o godz. 18.30 stanie się sceną dla muzyki polskiej: w interpretacji pianisty Jacka Kortusa usłyszymy utwory Franciszka Lessla, Antoniego Stolpego i Józefa Wieniawskiego.

„Scena dla muzyki polskiej” to program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Popularyzacja polskiej literatury pianistycznej nieczęsto wykonywanej na estradach to główny cel najbliższego koncertu. Inną koncepcją jest także przedstawienie sonaty fortepianowej z punktu widzenia trzech kompozytorów. To wizje znakomitych artystów, wywodzących się z jednego regionu (Puławy, Lublin), z których każdy odegrał znaczącą rolę w polskiej twórczości fortepianowej.

Podczas najbliższego koncertu w ramach tego programu wystąpi Jacek Kortus, który ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005); w 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą. W roku 2017 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury.

Szczegółowy program koncertu – na stronie http://filharmonia.kielce.pl/